قصه از کجا شروع شد؟

ما نیاز داشتیم که سقف‌ها را برداریم برای هرکسی که رویای پرواز دارد و برای هرکسی که فکر می‌کند سیستم تعلیم و تربیت فعلی دست و پاهایش را بسته، گره ها را باز کنیم.

سال ها پیش موسسه مطالعات راهبردی تعلیم و تربیت برهان تاسیس شد ما ازتجربیات مختلفی استفاده کردیم در این سال‌ها احساس کردیم که حالا باید برای کارهایی فرامدارسه‌ای و مسائل جدی در حوزه تعلیم و تربیت، بستر داشته باشیم.

آغاز راه را با دو مسئله جدی کلید زدیم:

 مساله اول: دانش‌آموزانی بودند که در سیستمی درس می‌خوانند که تعداد زیادی و کتاب و درس پراکنده‌ای وجود دارد که  این دورس نه با یکدیگر ارتباط دارند و نه ارتباط با زندگی و چالش های واقعی آن، قابل درک بود.ایده‌ای برای این مشکل طراحی شد؛ ایده ی «طراحی الگوی یادگیری و رشد مساله محور» بود که در قالب برنامه رویش تحقق یافت.  رویش اعتقاد داشت اگر دانش آموزان مسئله های واقعی و مهم  زندگی خود را پیدا کنند به چیزهایی که برای اون حل مساله مهم هست میرسند!

مساله دوم: کم بودن انگیزه و کم بودن امید در بین فعالان تعلیم و تربیت بود که اولین مانع جدی در تحول در نظام آموزش‌وپرورش است.با این مساله بود که رویداد چهارسوق شکل گرفت.

نقد به فضای تعلیم و تربیت پررنگ شده ،کلیپ های مدارس فنلاند دست به دست می‌شود؛ مدارس ژاپن با حسرت بررسی میشود؛و مشکلاتی ناشی از بی‌عدالتی های آموزشی بیشتر می‌شود. ما عمیقا بر این باوریم که اگر بخواهد تحولی در نظام تعلیم و تربیت اتفاق بیفتد پیشران آن معلم‌ها، مدیران مدارس و دانشجویان دانشگاه فرهنگیان و دانشجویان علوم تربیتی و حتی صاحبان کسب و کارها و موسسه‌های آموزشی هستند و هم چنین والدین و همه‌ی کسانی که به شکلی میشود اسم آنها را فعال یا نقش‌آفرین تعلیم‌وتربیت گذاشت؛ در خیلی از روستاهای دورافتاده‌ی ما ابتکارات و تجربیات نوآورانه و بسیار موثر آموزشی و تربیتی در حال انجام است که دیده نمی شود؛در طرف دیگر این داستان، کسانی هستند که  تشنه ی شنیدن ایده ها و تجربیات نو در این عرصه هستند و به کارگیری آن برای حل مسائل خود!

بنابراین چهارسوق یک صحنه  شد  برای این که کسانی که تجربه و ایده و راهکار برای مسائل واقعی تعلیم و تربیت در کشور داشتند شناخته شوند.  رسانه اس شد که امید و انگیزه را انعکاس دهد  و همچون نوری دراتاق تاریک تعلیم و تربیت شد نوری که شروع به تابیدن کرد بر همه ی کسانی که گناه بزرگشان ناامیدی است  آن هم در موضوع مهمی همچون تعلیم و تربیت…!!!

مفتخریم که بگوییم با وجود این رویداد و با همراهی شما امروز چهارسوق  بزرگترین رویداد برای فعالان تعلیم و تربیت کشور است که طی ۶ و ۷ سال از سال ۹۲ این مسیر را طی کرده است…!

در فضای ما پروژه های زیادی شکل گرفت و متولد شد . خیلی از آنها متوقف شد. بعضی از آن پروژه ها رو به رشد است و بعضی از آنها در حالت بینابینی! اما یکی از آنهایی که با پیش زمینه ای که دارد یک نقطه عطفی پیدا کرد برای شکل گیری خانه، راه اندازی شتاب دهنده اولین فناوریهای آموزش کشور بود به اسم” اجوتک

ماتجربه راه اندازی دو سه تا استارتاپ با اسم های………. را با مدل های مختلف داشتیم و سعی می‌کردیم تا با همین روش به حل بعضی از مسائل تعلیم‌و تربیت بپردازیم?????

بعد از مدتی که با مراجعه تعداد زیادی دانشجو و فعال این حوزه به اجوتک با این مشکل مواجه شدیم که بستری برای راهنمایی و هدایت و کمک به این افراد برای این که در یک مسیر درست نقش آفرینی در فضای تعلیم و تربیت قرار بگیرند وجود ندارد!!

بنابراین طراحی یک تسهیلگری رو انجام دادیم که ایده‌های مساله‌محور در حوزه های آموزشی بتوانند به آنجا بیایند و با راهبری و مشورت، مسیر موفقیت این ها مشخص‌تر ومشخص‌تر و احتمال موفقیت آنها بیشتر شود.در واقع شتابدهنده اجوتک با همراهی برای شکل گیری و رشد ۵ تا موجودیت که این ۵ تا موجودیت را فعلا به ترتیب عمر، ما به این شکل احصا کردیم.

رویداد ها، پروژه ها موسسه دانش بنیان برکت راه اندازی شد طی تجربه ای دوساله توانست و ۱۰-۱۵ تا استارتاپ  در حوزه تعلیم و تربیت را به خانه نوآوری تعلیم و تربیت بیاورد.

در فاز بعدی ما تمرکز بیشتری کردیم روی این که ما صرفا نمیخواهیم روی استارتاپ ها متمرکز باشیم در واقع ما باید روی حل مسئله‌ها تمرکز کنیم و استارتاپ فقط یکی از بسترهای آن است…  

بنابراین طراحی جدیدی انجام شد تحت عنوان نام “خانه نوآوری تعلیم و تربیت” به عنوان نهادی که مسئله های نظام تعلیم و تربیت را شناسایی می کند و بستری برای  ارائه راه‌حل و اجرای آنها را فراهم می‌آورد.

اما هدف اصلی پشت این پلتفرم تربیت نیروهایی است که بتوانند در آینده نظام تعلیم‌وتربیت به شکل واقعی نقش‌آفرینی موثر و کارآمد انجام بدهند!

این افراد و تیم هایی که به خانه مراجعه می‌کنند در کنار حل‌مساله ای که میکنند؛ رشد میکنند و این رشد، اولویت اول را برای ما دارد…

امیدواریم که این نهاد انشاالله در آینده نظام تعلیم‎وتربیت کشور،منطقه و حتی جهان نهاد موثری بشود و نهادی بشود که اثرگذاری های منتشر شونده اش را بتوانیم در فضای نظام های تعلیم و تربیتی حال حاضر کشور و منطقه و حتی در سطح بین الملل ببینیم…

حالا اینجا هستیم خانه ای ساخته ایم برای شما و برای شناسایی، توانمندسازی، شبکه سازی افراد یا تیم های نقش آفرین در فضای تعلیم و تربیت.

بخشی از رویدادها

طراحی الگوی مدرسه داری مدرسه سراج

تکانش: رویداد نوآوری وکارآفرینی آموزشی

کنکاش: رویداد هدایت تحصیلی مساله محور

همسو: رویداد گفت و گوی نخبگانی برای به اشتراک گذاری تجربیات در حوزه تعلیم و تربیتی خاص